Salāti vinegrets. Klasiskā recepte ar fotoattēliem.
Runājot par mūsdienu krievu virtuvi, vinegrets – tas ir viens no populārākajiem dārzeņu salātiem. Tas ir radies vēl cariskajā Krievijā un kopš tiem laikiem pamatīgi nostiprinājis savas pozīcijas gan aristokrātu, gan arī vienkāršo ļaužu svētku un ikdienas ēdienkartē. Salāti savu nosaukumu ir aizguvuši no franču mērces - vinaigrette – vienkārša aizdara no augu eļļas ar etiķi un sinepēm. Starp citu, šo aizdaru pielieto tūkstošos salātos, bet nosaukums ir pievienojies tieši šim, mūsu dzimtajam no bērnības labi zināmajam vinegretam. Iespējams, ka lieta ir tāda, ka to gatavoja no labi pieejamiem produktiem. Kaut gan ar laiku recepte ir arī zināmā mērā mainījusies.
Tā, piemēram, krievu virtuves vēsturnieks un enciklopēdists slavenais Viljams Pohlebkins rakstījis, ka vinegretam ir vienkārši nepieciešams pievienot olu. Citās receptēs ir minētas pupiņas, marinētas baraviciņas un pat pienā mērcēta (lai atbrīvotos no pārmērīgā sāļuma), smalki sagriezta siļķe. Dārzeņus parasti jau iepriekš novārīja, retāk cepa (ja būs laiks – izmēģiniet, sanāk ļoti garšīgi).
Vinegreta mērce – pamata aizdars
Pirms ķeramies pie salātiem, tiksim skaidrībā ar mērci. Tā ir vienkārši pagatavojama: ņemam vienu daļu sarkanā vīna etiķa, pievienojam tam sāli un piparus un sākam to kult. Turpinot kulšanu, lēnām pievienojam 3 daļas olīveļļas. Rezultātā – mums sanāk viendabīga suspensija. Tai mēs pievienojam nedaudz Dižonas (nav asas, saldenas) sinepes un atkal kārtīgi sakuļam. Taču šeit ir iespējamas variācijas, kas piemīt vienīgi krievu virtuvei: atsevišķās receptēs piedāvā uz pusi mazāk pievienot etiķi, un tā vietā pielikt skābu kāpostu sulu. Teikšu, kā ir, sanāk ļoti pikanti!
Salāti vinegrets
Sastāvdaļas
- 3 ēd. k. Olīveļļa
- 1 ēd. k. sarkanais vīna etiķis
- ½ t.k. dižonas sinepes
- 4 vidēja lieluma kartupeļi
- 2 burkāni
- 1 vidēji liela biete
- 50 g Zaļie zirnīši
- 50 g skābēti kāposti
- 100 g Zaļie lociņi
- Sāls
- Pipari
Pagatavošana
Es labprāt pasniedzu vinegretu kopā ar testētu melno rudzu maizi kopā ar mūsu pašu Baltijas ķilaviņu. Šim nolūkam lieliski piemērota ir produkcija, kas pieejama konservu veidā ar nosaukumu “Sievas buča”.