Interesanti fakti

Pasaulē notiek daudz dažādu interesantu, dīvainu un noslēpumainu lietu. Ar daļu no tām var sastapties pat virtuvē! Mēģināsim izprast, kas tas ir – mitoloģija vai realitāte un fakti?

Kino kā jebkura cita māksla cenšas dzīvi atainot visā tās pilnībā. Grūti iedomāties tādu cilvēku darbības sfēru, kura nebūtu atspoguļota kinoteātru un televīzijas ekrānos. Sevišķu interesi izraisa filmas par kulināriju, un šodien mēs veiksim nelielu ekskursiju, lai iepazītos ar dažām no tām.

Mūsdienās sāli bez ierunām var attiecināt uz to produktu standarta kopumu, kas ir pilnīgi jebkuras saimnieces pārziņā. Taču agrākos laikos ar tā palīdzību tika rīkoti streiki, ar to tika apbārstīti ienaidnieku lauki, lai tajos nekas neaugtu, sāls izbēršana nozīmēja nelaimes piesaukšanu, ar to saistīti daudzi ticējumi un parunas. Un tomēr sāls savu galveno pielietojumu ir guvis kulinārijā.

Griķi, griķu biezputra, griķīši… Kāds skaists un maigs graudzāļu kultūras nosaukums, no kā gatavo mūsu visiemīļotāko, visgardāko un veselīgāko biezputru – griķu biezputru! Vēl arī ir jāpiebilst, ka var gatavot ne tikai biezputru, bet arī pankūkas, pīrāgus, cepumus, zupas, sacepumus, ragu un ļoti, ļoti daudz citu ēdienu. Pat plovu. Jūs neticat, ka plovu var gatavot? Pats plova gatavošanas izcilākais guru pasaulē Staļiks Hankišijevs ir laidis pasaulei atklātībā vairākas ar prātu neaptveramas plova receptes no griķu putraimiem. Vēlaties par to pārliecināties – ielūkojieties Googlē! Vēsturiski ir izveidojies, ka griķi vislielāko izplatību savam pielietojumam ir guvuši tieši krievu virtuvē.

Vēl skolā vecākajās klasēs es uzdevu jautājumu mūsu fizikas skolotājam Georgijam Ivanovičam: „ Sakiet, lūdzu, vai pastāv kāds zinātnisks izskaidrojums, raugoties no fizikas viedokļa, tam, kāpēc pērkona negaisa izlādes laikā saskābst piens?”  Georgijs Ivanovičs, mūsu skolas partijas komitejas sekretārs palūkojās uz mani caur savām monumentālajām uzacīm un stingri noteica: „Es esmu fizikas, nevis metafizikas skolotājs, Marina. Izbeidziet vienreiz klausīties šādas blēņas, sievu pasakas un cita veida mistiku!” Kā gan bija iespējams stingrajam klases audzinātājam pierādīt, ka sensenais ticējums par to, ka svaigs, pat vēl silts piens neizbēgami sarūgs negaisa laikā – nav nekāds ticējums, bet pilnībā pierādāms zinātnisks fakts? Pierādīt man neizdevās. Tāpat arī atbildi uz jautājumu nesaņēmu.